שלושת הגורמים שיקבעו את מידת הצלחתכם בשוק ההון

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on whatsapp

בכל תחום בחיים, מידת ההצלחה שלנו נובעת ממגוון רחב של מיומנויות, צורות חשיבה, והרגלי פעולה. כך גם במסחר בשוק ההון. אם נתייחס לרמת הביצוע של המיומנויות הנדרשות להצלחה במסחר, הן מורכבות משלושה אלמנטים:

תכונות וכישרון מולדים

כמו בכל מיומנות, גם במסחר בשוק ההון לתכונות ולכישרון המולדים יש השפעה על התוצאות. הדבר נכון בעיקר כאשר אנו שואפים להימנות על סוחרי העילית.

למשל, תכונות כדוגמת משמעת עצמית, כוח רצון או נחישות. או היכולת לקבל החלטות במהירות, או להישאר קרי-רוח גם במצבים קשים. כולן מורכבות מאלמנט מולד ביחד עם תרגול. למרות שהחשיבות היחסית של התרגול גדולה בהרבה משל הכישרון המולדים, אי אפשר להתעלם מהתרומה של התכונות והכישרון.

אולם מבין שלושת האלמנטים המשפיעים על רמת הביצוע, לכישרון המולד יש את ההשפעה היחסית המועטה ביותר. זה אומר שני דברים:

  1. גם אם יש לכם תכונות נהדרות וכישרון מולד רב, אם לא תטפחו אותם בעזרת שני האלמנטים הנוספים הצלחתכם תהיה מאוד מוגבלת. זה, דרך אגב, מה שקורה ל- “ילדי פלא” שלא מצליחים לממש את הפוטנציאל שלהם.
  2. גם אם הכישרון המולד שלכם במיומנות מסוימת מועט יחסית, עדיין תוכלו להגיע לרמות ביצוע מאוד גבוהות. אולי לא תצליחו להיות הכי טובים בעולם, אך בהחלט תוכלו להגיע לצמרת העולמית. זה אומר שתוכלו להתפרנס היטב ממסחר בשוק ההון גם בלי כישרון מולד.

מבין שלושת האלמנטים המשפיעים על רמת הביצוע, לכישרון המולד יש את ההשפעה היחסית המועטה ביותר.

 אז מה הם שני האלמנטים הנוספים שחשיבותם רבה יותר מכישרון מולד?

 תרגול

תרגול, או באופן מדויק יותר, “תרגול מכוון” (deliberate practice), הוא בעל תרומה משמעותית בהרבה להצלחה מאשר הכישרון המולד.

תרגול מכוון נעשה בדרך כלל בעזרת מאמן ומטרתו לתרגל ולשפר מיומנות ספציפית בכל פעם. מדוע נדרש מאמן? מכיוון שעל פי רוב המתאמן לא יכול לזהות את הליקויים של עצמו.

דוגמה קלאסית מתחום המסחר היא תלמידים שלומדים אסטרטגיית מסחר חדשה. בפעמים הראשונות בהן הם מתרגלים את זיהוי האיתותים בעזרת האסטרטגיה, הם מפספסים רבים מהם – הם פשוט לא שמו לב שהאסטרטגיה סיפקה איתות. במצב כזה, רק המורה שלימד אותם את האסטרטגיה יכול להראות להם את הפספוס. לבדם הם לעולם לא ישפרו את יכולתם והם אפילו לא יהיו מודעים לכך!

דוגמה נוספת היא זיהוי שגוי של איתות. לא פעם נתקלתי בתלמידים שגם לאחר חודשים רבים של תרגול עצמאי ללא משוב שלי, ואפילו מסחר חי, עדיין עושים טעויות. המשמעות של טעויות כאלה היא חניכת עסקאות שסיכויי ההצלחה שלהן נמוכה משל האסטרטגיה.

לתרגול המכוון השפעה מכרעת על מידת ההצלחה, אך ישנו גורם נוסף בעל חשיבות רבה עוד יותר.

ידע

למרות ששלושת האלמנטים – כישון מולד, תרגול וידע משפיעים על רמת המיומנות שנפגין, ידע הוא המרכיב בעל ההשפעה הרבה ביותר.

כדי להגיע לרמה גבוהה נדרש ידע רב. אצן, למשל, צריך להקדיש אין ספור שעות לאימונים כדי להגיע לרמה עולמית. אולם קודם לכן עליו ללמוד את טכניקת הריצה הנכונה. הוא צריך לרכוש ידע לגבי תזונה נכונה, התאוששות מאימונים, טכניקות נכונות לאימונים משלימים (למשל בחדר הכושר) וכדומה.

כישרון מולד ותרגול רב שלא יהיו מלווים בידע הנדרש לא יאפשרו לאצן לממש את מלוא הפוטנציאל שלו.

כך הדבר גם במסחר בשוק ההון. בין שברצונכם להצליח במסחר תוך-יומי (day trading) או במסחר רגוע יותר (swing), אם אתם מעוניינים להפוך את המסחר למקור הכנסה אמין עליכם לרכוש את הידע הנדרש. למשל, ידע לגבי ניהול סיכונים, לגבי מאפייני השוק, או כיצד נכון לפעול בכל מיני מצבים. ועוד לא הזכרתי את הידע לגבי אסטרטגיות מסחר איכותיות.

אם אתם מעוניינים להפוך את המסחר למקור הכנסה אמין עליכם לרכוש את הידע הנדרש.

בדומה לתרגול, גם בכל הקשור לידע ניתן לעשות זאת באופן עצמאי, אך גם במקרה הזה יש לכך מספר חסרונות בולטים:

  1. לכאורה, כל הידע הנדרש זמין כיום באמצעות האינטרנט. ראשית, זה לא נכון. למשל, אסטרטגיות המסחר האיכותיות אינן זמינות ברשת האינטרנט – יש צורך לשלם כסף טוב למי שפיתח אותן כדי שילמד אותנו. שנית, האינטרנט מוצף גם במידע שגוי או לא איכותי. לפחות 95% מהמידע הקיים ברשת לא רק שלא יסייע לכם להצליח, אלא יפגע בכם. איך נדע האם המידע אליו אנחנו נחשפים הוא מהסוג האיכותי או לא? כמה זמן נצטרך לבזבז, למשל, על בדיקת “אסטרטגיות מסחר” חסרות בסיס עד, שאולי, נצליח למצוא אחת בעלת תוחלת רווח חיובית?
  1. אנחנו לא יודעים את מה שאנחנו לא יודעים, לכן גם לא נדע לחפש עליו מידע. כמובן שבחלק מהדברים להם איננו מודעים אנו עשויים להיתקל באקראי, למשל, באמצעות קריאת ספרים של סוחרים מצליחים, אך מדובר בתהליך לא-שיטתי שכמעט בוודאות ישאיר חללים קריטיים ברמת הידע שלנו. הדרך היחידה לבנות בסיס ידע מקיף ואיכותי היא באמצעות תכנית לימוד מסודרת שנבנתה על-ידי סוחר מצליח.

הדרך היחידה לבנות בסיס ידע מקיף ואיכותי היא

באמצעות תכנית לימוד מסודרת שנבנתה על-ידי סוחר מצליח.

לסיכום,

שלושת הגורמים המשפיעים על מידת הצלחתנו במסחר בשוק ההון, כמו גם בכל תחום אחר בחיים, הם כישרון מולד, תרגול וידע. לכישרון המולד יש את החלק הקטן ביותר בקביעת הרמה אליה נגיע בסופו של דבר והתוצאות שנפיק. לתרגול יש חלק גדול יותר, ולצבירת הידע הנכון יש את ההשפעה הרבה ביותר.

בעוד הכישרון המולד הוא… מולד, הן מרכיב התרגול והן רכישת הידע נמצאים בשליטתנו. לכן כל אחד מאתנו יכול להגיע לרמת ביצוע שתאפשר לו להתפרנס היטב ממסחר בשוק ההון. אולם הדרך הנכונה לעשות זאת היא באמצעות הנחייה מקצועית של סוחר מנוסה.

רק הוא יוכל לזהות טעויות טכניות שאתם מבצעים ולתקן אותן. רק הוא יודע מה עליכם לדעת כדי להצליח במסחר, ואז יוכל ללמד אתכם את הדברים בעצמו או להפנות אתכם למקורות איכותיים. ורק הוא יודע את ההבדל האמיתי בין “התיאוריה” לבין מסחר בפועל. ותאמינו לי, ההבדל ענק!

תוכנית הליווי המלאה שלי נועדה להכשיר סוחרים כדי שירוויחו בעקביות מהמסחר בשוק ההון. מדובר בתוכנית פרקטית שבה אני אישית מלווה את התלמיד לאורך שנה לפחות. אם זה עשוי לעניין אתכם הקישו כאן ונדבר… שנינו צריכים לוודא שהתוכנית הזו אכן מתאימה לכם.

שתפו >>

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on whatsapp

השאירו תגובה

קצת עליי

קצת עליי

בהשכלתי אני ד"ר למנהל עסקים, מעל ל- 20 שנה הרצאתי באקדמיה, הקמתי וניהלתי 2 חברות מצליחות והתשוקה הכי גדולה שלי היא לסייע לאנשים לשפר את איכות חייהם ולממש את הפוטנציאל שלהם.

אני פעיל בשוק ההון כבר מעל ל- 30 שנה, מתוכן מעל ל- 15 כסוחר מקצועי. המסחר המדעי מאפשר לי לסחור בביטחון, לקבל החלטות במהירות וללא לבטים, ולדעת לצפות מראש את הסיכונים, את סיכויי ההצלחה ואת פוטנציאל הרווחים.

מאמרים אחרונים

לקבלת עידכונים

עוד מאמרים שיעניינו אותך...

מסחר יומי

day trading success

מה באמת צריך כדי להצליח במסחר תוך יומי (day trading)? מה באמת צריך כדי להצליח במסחר תוך יומי: אסטרטגיה טובה? זריזות מחשבה? קור רוח? יכולת

קרא עוד »

קבלו עדכונים על מאמרים חדשים, אירועים ומבצעים

דילוג לתוכן